Stoli za jedilnico in klubske mizice za čudovit dnevni prostor
18. 07. 2022 ob 09:17
V zadnjih letih je zelo priljubljen tloris hiše ali stanovanja z odprtimi prostori
V takih primerih gre največkrat za združitev dnevne sobe in jedilnice, ponekod tudi kuhinje. Ko se opremlja ta prostor, je zato potrebnih nekaj osnovnih kosov pohištva. Sem v prvi vrsti spadajo miza in stoli za jedilnico, potem pa je nepogrešljiva tudi sedežna garnitura s klubsko mizico. Na koncu se je treba posvetiti tudi omaram in predalnikom, kamor se lahko spravijo stvari, ki jih posameznik v dnevnem prostoru potrebuje. Pri teh prostorih, kjer stena ne ločuje dnevne sobe in jedilnice, je zelo pomembno, da kose pohištva povezuje rdeča nit in se stilsko med seboj ujemajo.
Najdite stil dnevnega prostora, ki vam odgovarja
Preden se lotite nakupa pohištva in notranjega opremljanja, morate najti priljubljeni stil , ki vam odgovarja. Če imate jasno definiran stil notranje opreme, bo nakup jedilne mize, klubske mizice in ostalega pohištva veliko bolj enostaven ter manj stresen.
Najprej določite barvno shemo, ki se je boste držali. Največ modernih domov se odloča za naravne tone, kot jih imajo bela, siva, črna in rjava barva. Te barve niso vpadljive in se med seboj dobro dopolnjujejo. Poleg tega bodo te barve vedno modne in se jih ne boste zlahka naveličali. Če pa ste vseeno ljubitelji bolj živih in udarnih barv, pa to pokažite tako, da je le en kos pohištva, na primer jedilni stoli, v tej barvi. Kasneje lahko z različnimi dodatki, kot so okrasne blazine in preproge, svojo izbrano barvno shemo dopolnite.
Obstaja ogromno stilov, po katerih se lahko lotite opremljanje dnevnega prostora. Trenutno prevladujeta minimalistični in skandinavski stil. Za oba so značilne čiste linije in svetle naravne barve. Kosi pohištva, kot so med drugim jedilni stoli in klubske mize, so v teh stilih izdelani preprosto. V takem prostoru ni občutka natrpanosti in na človeka to deluje pomirjevalno. Medtem, ko se minimalistični stil res drži pravila, da je v prostoru čim manj stvari, skandinavski stil dopušča malo več svobode.
Seveda se lahko odločite tudi za druge stile, kjer morda prevladuje kovinsko ali pa leseno pohištvo. Najpomembneje pa seveda je, da se v prostoru počutite domače. Ljudje kar hitro začutimo, kakšne linije pohištva, barve in materiali so nam všeč. Zato se ne obremenjujte preveč z zadnjimi trendi, ampak res izberite pohištvo, ki vam je udobno in se vam dopade.
Opremljanje dnevnega prostora
Ko začnete z opremljanjem dnevnega prostora, se ne bojte eksperimentirati. Morda vam po prvem poskusu postavitev sedežne garniture in klubske mizice ne bo všeč in ju boste kasneje premaknili. Velikokrat se tudi zgodi, da je v teoriji določena postavitev odlična, v praksi pa se ne izkaže za najbolj idealno. Zato je bolje, da se na primer jedilna miza in jedilni stoli premaknejo, kot da vas vsakič, ko pridete v prostor, motijo.
Pri opremljanju večjih prostorov, kot je dnevni prostor, ki združuje dve sobi, naj bo merilni trak vaš najboljši prijatelj. Uporaba merilnega traku večkrat prepreči nakup pohištva napačnih dimenzij. Natančno izmerjen prostor vam bo namreč podal dobro predstavo, kje naj bi posamezni kosi pohištva stali in koliko prostora bodo zavzeli. Na ta način se lahko izognete prenatrpanosti, ki je pogosto razlog za omejeno premikanje po dnevnem prostoru in posledično slabo voljo.
Pri odprtih dnevnih prostorih je velikokrat težko v prazen prostor navidezno umestiti vse pohištvo, da bo končni rezultat res zadovoljiv. Zato je priporočljivo, da si, kljub temu, da ni stene, predstavljate dva navidezna prostora: dnevno sobo in jedilnico. Opremljanje bo tako veliko bolj enostavno.
Glavni kosi pohištva za dnevne sobe
Središče dnevnih sob so sedežne garniture in pripadajoče klubske mizice. Sedežno garnituro kupite najprej in okoli nje potem gradite dnevno sobo. Sedežna garnitura naj ne bo brez klubske mizice. Poleg tega, da se ujemata stilsko, naj se ujemata tudi po velikosti. Če je sedežna garnitura večjih dimenzij, ker je prostor večji, klubska mizica ne sme biti premajhna. Pri notranji opremi je skrivnost v sorazmerju. Zato naj bo pri manjših sedežnih garniturah dimenzija klubske mizice sorazmerno manjša.
Kasneje opremite dnevno sobo še z omarami, policami ali predalniki. V nekaterih dnevnih sobah bo potrebnih več omar, spet drugi pa bodo zadovoljni le z najnujnejšim. Če niste prepričani, ali boste potrebovali več omar in predalnikov, začnite z enim ali dvema kosoma. Kasneje lahko še vedno dokupite dodatne kose. Omare in predalniki so lahko izdelani v enakem stilu in barvah kot klubske mizice. Tako se bodo kosi v dnevni sobi res med seboj dopolnjevali.
Pohištvo za jedilnico
Tako kot se klubske mizice in omare med seboj dopolnjujejo, enako upoštevajte tudi pri jedilni mizi. Če si bosta klubska in jedilna miza med seboj podobni, bo to nekakšna rdeča nit, ki bo dnevno sobo in jedilnico povezala v eno. Enako so lahko jedilni stoli in sedežna garnitura med seboj podobni. Če jedilni stoli posnemajo stil sedežne garniture, bo dnevni prostor zagotovo deloval bolj enotno.
Za jedilnico je najbolj pomembno, da jedilna miza in jedilni stoli odražajo število ljudi v gospodinjstvu. Vsak družinski član mora namreč imeti svoj sedež, kamor se lahko usede ob družinskih obrokih. Vsekakor pa je priporočljivo, da računate na kakšno osebo več. Še posebej, če pogosto gostite prijatelje, so dodatni jedilni stoli dobra ideja, da lahko vsi gostje udobno sedijo.
Ključne besede: stoli, jedilnice, klubska, mizica, dnevni, prostor, hiša