LIVE           051300300   0802255         Frekvence

Maribor v Ligi prvakov

Mariboru uspelo že tretjič
Ključne besede: Maribor, liga, prvakov,
Mariborski nogometaši so se tretjič v zgodovini uvrstili v skupinski del lige prvakov, potem ko so na povratni tekmi 4. predkroga pred 12.000 gledalci premagali Hapoel Beer Shevo z 1:0 (1:0). Prvo tekmo so Izraelci dobili z 2:1. Nocoj je Za Maribor zadel Mitja Viler v 15. minuti. Žreb skupin bo v četrtek ob 18. uri v Monacu. Maribor slavi tretjo uvrstitev v ligo prvakov. Po letih 1999 in 2014 so se štirinajstkratni slovenski prvaki spet prebili med 32 najboljših moštev stare celine. Na povratni tekmi so vijolični proti izraelskemu prvaku lovili gol zaostanka in za želeni zadetek vložili vso energijo ter znanje. Glasna spodbuda s polnih tribun Ljudskega vrta je Mariborčanom dajala dodatno energijo, ki jim je pomagala tudi k hitro doseženemu zadetku.    Ta je bil na koncu dovolj za preboj v skupinski del tekmovanja, ki bo Štajercem, ti so evropsko konstantnost dokazovali tudi v skupinskem delu evropske lige, kjer so igrali v sezonah 2011/12, 2012/13 in 2013/14 (v slednji so celo prišli v izločilne boje), samo z uvrstitvijo tja navrgel 12,7 milijona evrov, svojo finančno bero pa lahko po (ugodnem) žrebu še močno oplemenitijo, saj vsaka zmaga v ligi prvakov pomeni 1,5 milijona evrov, vsak neodločen izid pa pol milijona.   Domači navijači, ki so povsem napolnili tribune Ljudskega vrta, so sicer prvi strel videli v osmi minuti, proti vratom je sprožil Martin Milec z desne strani roba kazenskega prostora, toda žoga je zletela mimo gola. Gostujoči nogometaši so že od začetka skušali umiriti igro in prevzeti nadzor, toda v 15. minuti niso znali ustaviti akcije, ki je Mariborčanom prinesla veliko veselja. Valon Ahmedi je prodrl po desni strani, podal v kazenski prostor, kjer je žoga prišla do Mitje Vilerja. Ta je s 15 metrov udaril z vso močjo in neubranljivo zadel desni zgornji kot Guya Haimova.   Ta zadetek je dodatno dvignil naboj vseh akterjev na igrišču. Izraelsko moštvo je skušalo povečati pritisk na polovici domačih, a brez pravih priložnosti. V 33. minuti je Marcos Tavares z glavo streljal čez gol. Mariborčani so do konca prvega polčasa delovali zrelo in tekmo imeli povsem pod nadzorom.   Drugi polčas je bil znamenju pobude gostov, ki so iskali priložnost za izenačenje. Hkrati so pustili veliko prostega prostora v obrambi. Teh lukenj Mariborčani niso izkoristili in tekma se je prevesila v negotovo končnico, kjer je bil Maribor v dokaj podrejenem položaju.   V 81. minuti je Anthony Nwakaeme, igralec, ki so se ga Štajerci bržčas še najbolj bali, podal z leve strani, strel z glavo Tomaša Perkharta je bil natančen, a premalo močan za Jasmina Handanovića, ki je žogo brez težav umiril.   Tudi je 83. minuti je Perkhart poskušal z glavo, žoga pa je zletela mimo desne vratnice. V končnici so bili domači povsem stisnjeni pred gol. V 89. minuti je Jasmin Handanović goste spravil v obup. Izvedli so prosti strel z desne strani, Nwakaeme je z glavo meril v levi kot, Handanović pa je žogo čudežno odbil v kot. Tudi v sodniškem dodatku se je Handanović izkazal in v Ljudskem vrtu se je lahko začelo slavje.   "Pri rezultatu 1:0 sem v nekoliko v šali mislil, naj sodnik hitro piska konec. A šalo na stran, bil sem osredotočen na dogajanja na igrišču do konca tekme. Fantje so ob koncu tekme vse opravili z odliko. Ko sem videl, da je v 89. minuti Jasmin Handanović obranil strel, sem vedel, da je to zelo močan znak, da se bomo uvrstili v ligo prvakov. Psihološka priprava je bila primerna, pri taktični pa smo točno vedeli, kako bo tekmec igral. Predvideli smo poteze, ki jih bo vlekel v drugem polčasu. Zanimivo je to, da smo izgubili ključne igralce minule sezone, karte premešali in ustvarili delovno vzdušje. Enostavno so igralci začutili svojo priložnost in željo, da se izkažejo. Prvi dnevi priprav so pokazali, da lahko dosežemo veliko. Uspel nam je veliki met na presenečenje vseh." je povedal trener Maribora Darko Milanič.